Çim Kapak Toprağı

Bitki yapraklarının çürümesinden oluşmuş topraklardır. Genellikle kayın ağacı yaprakları kullanılmaktadır, bunun sebebi de besin maddesi bakımından yoğun olmasıdır. Besin maddesi değeri bakımından zayıftır. Bahçe toprağı ile karıştırıldığında geçirgen ve hafif topraklardır.

Toprak hazırlığı:
Tohum ekeceğiniz alanı 20 cm derinliğinde belleyin, ekim yapacağınız yüzeyi birkaç kez tırmıkla düzeltip, tercihen bir silindir ile ezin. Böylece daha sonra bakım aşamasında işinizi çok kolaylaştıracak tekdüze bir alan elde edin.

Tohum ekimi:
Hava koşullarına göre tohum ekimini Mart ile Ekim ayları arasında, aşırı sıcak ve kuru dönemler dışında çapraz savurma yöntemiyle yapın. İnce bir tırmıkla tohumların yüzeyinde fazla derine gitmeden, homojen bir şekilde dağılmasını sağlayın daha sonra üzerini 1 cm kalınlığında kapak toprağı ile örtün. Tekrar silindirle veya benzer bir yöntemle yüzeyi sıkıştırın. Çok ince -sisleme şeklinde- damlacıklarla sulayın. Sulama işlemi sırasında tohumların yüzeye çıkmamasına özen gösterin.

Bakım: İlk biçim işlemini çimler yaklaşık 10 cm uzunluğa erişince, çok keskin bıçaklı çim kesme makinesi ile toprak kuru halde iken, bitkinin köklerinden yolunmamalarına dikkat ederek yapın. Biçme işleminden sonra sulama yapabilirsiniz. Daha sonraki çim biçme işlemlerini çimin boylanmasını beklemeden sık sık gerçekleştirin. Sulama işlemlerini sıcak dönemde, tercihen sabah erken veya akşam saatlerinde gerekiyorsa (toprağın 5 cm altında nem varsa sulamayı erteleyin) yapın. Her sulama bir miktar besini yıkama yoluyla çimlere yararlı olmaya fırsat bulmadan yok edeceğinden, bahar aylarına girerken gerektiği kadar bitki besin elementleri ile takviye edin.


adalar bahçe toprağı - arnavutköy bahçe toprağı - ataşehir bahçe toprağı - avcılar bahçe toprağı - bağcılar bahçe toprağı - bahçelievler bahçe toprağı - bakırköy bahçe toprağı - başakşehir bahçe toprağı - bayrampaşa bahçe toprağı - beşiktaş bahçe toprağı - beykoz bahçe toprağı - beylikdüzü bahçe toprağı - beyoğlu bahçe toprağı - büyükçekmece bahçe toprağı - çatalca bahçe toprağı - çekmeköy bahçe toprağı - esenler bahçe toprağı - esenyurt bahçe toprağı - eyüp bahçe toprağı - fatih bahçe toprağı - gaziosmanpaşa bahçe toprağı - güngören bahçe toprağı - kadıköy bahçe toprağı - kağıthane bahçe toprağı - kartal bahçe toprağı - küçükçekmece bahçe toprağı - maltepe bahçe toprağı - pendik bahçe toprağı - sancaktepe bahçe toprağı - sarıyer bahçe toprağı - silivri bahçe toprağı - sultanbeyli bahçe toprağı - sultangazi bahçe toprağı - şile bahçe toprağı - şişli bahçe toprağı - tuzla bahçe toprağı - ümraniye bahçe toprağı - üsküdar bahçe toprağı - zeytinburnu bahçe toprağı